Nieruchomość

Ubezpieczenie mieszkań i domów- na co warto zwrócić uwagę przy zawieraniu polisy:

Wariant ubezpieczenia- aktualnie na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje ubezpieczeń majątku:

a) formuła na ryzykach nazwanych (ubezpieczenie od zdarzeń wskazanych i opisanych  w OWU),

b) formuła allrisk (ubezpieczenie od wszelkich zdarzeń, oprócz wskazanych jako wyłączone w OWU).

Suma ubezpieczenia, czyli jak ustalić wartość nieruchomości?

Przede wszystkim warto zastanowić się jaką kwotę należałoby ponownie zainwestować w odbudowę nieruchomości, gdyby uległa całkowitemu zniszczeniu. Przy szacowaniu wartości mieszkania warto skorzystać z rady Agenta, który na podstawie powierzchni użytkowej i lokalizacji, będzie w stanie podać szacunkową wartość odtworzenia mienia.  Przy określaniu wartości domu ważne jest aby mniej więcej znać ceny użytych materiałów, pamiętajmy również, że do wyliczeń nie bierzemy pod uwagę kosztów zakupu gruntu.

Przedmiot ubezpieczenia- czyli co właściwie chcemy ubezpieczyć?

Zakres polisy może być bardzo szeroki, dlatego przed jej zakupem warto zastanowić się co posiadamy i co chcemy chronić. Podstawowe przedmioty ubezpieczenia to:

a) mieszkanie/ dom wraz z dodatkowymi budynkami gospodarczymi (piwnica, miejsce postojowe w garażu, garaż, komórka lokatorska, budynek gospodarczy),

b) stałe elementy wykończenia, do których należą przede wszystkim: powłoki malarskie, stolarka okienna i drzwiowa, podłogi, armatura łazienkowa, meble w zabudowie,

c) architektura ogrodu, ogrodzenia, rośliny,

d) OC w życiu prywatnym, która jest bardzo istotnym elementem polisy, chroniącym nas przed  kosztami, które ciążą na właścicielach nieruchomości (mieszkania/ domu) w związku z ich użytkowaniem (np. zalanie sąsiada, rozbicie komuś szyby samochodu poprzez rzuconą doniczkę, czy złamanie nogi  przez przechodnia na nieodśnieżonej posesji).