Przeglądy wentylacji

Poniższe informacje stanowią krótki i uproszczony przekaz podstawowych wiadomości dla osób chcących poprawić warunki w jakich przebywają w swoich mieszkaniach i stanowią reakcję na pytania i problemy pojawiające się podczas realizowanych kontroli wentylacji w ramach corocznych przeglądów kominiarskich

Szczególnie dedykuję poniższe wywody sympatycznej Pani z gabinetu stylizacji włosów przy ulicy Szkolnej we Wrocławiu wypełniając tym samym daną Jej obietnicę, W-w, w październiku 2019

WAŻNE –  INSTRUKCJA 

ZASADY BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA LOKALU

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na parę elementów, których znajomość pozwoli uniknąć nieporozumień i przyczyni się do pełnego zadowolenia z nowego mieszkania.

Jeśli w Państwa mieszkaniach jest instalacja wentylacyjna grawitacyjna, z oddzielnymi przewodami w kuchniach i łazienkach, zakończonymi kratkami wentylacyjnymi to:

-w celu zachowania prawidłowego działania wentylacji drzwi do kuchni i łazienek również muszą być wyposażone w kratki wentylacyjne, bądź szczeliny nawiewne. Przy wentylacji grawitacyjnej, gdy różnice ciśnień powodujące ruch powietrza są niewielkie, wentylacja przestaje prawidłowo funkcjonować.

NIE NALEŻY ZAMYKAĆ NAWIETRZAKÓW OKIENNYCH.

Świeże powietrze napływa do Państwa lokali (pokoi, sypialni, kuchni czy łazienki) nawiewnikami okiennymi oraz w okresie letnim otwartymi lub uchylonymi oknami, natomiast zużyte powietrze wywiewane zostaje kratkami wentylacyjnymi znajdującymi się  w łazienkach i kuchniach

Podstawową zasadą wentylacji jest, aby bilans powietrza nawiewanego i wywiewanego był równy, to znaczy, aby taka sama ilość powietrza była nawiewana jak musi być usunięta z pomieszczenia.   

BRAK WENTYLACJI POWODUJE:

– mniejszą ilość tlenu do oddychania,

-wzrost wilgotności powietrza i rozwój grzybów pleśniowych.

BEZWZGLĘDNIE należy NA STAŁE pozostawić otwarte wszystkie NAWIEWNIKI OKIENNE, ponieważ bez napływu powietrza zaburzony jest układ wentylacji.

Typowymi objawami podciśnienia w lokalu są:

  • hałaśliwe zasysanie powietrza przez drzwi wejściowe
  • wdmuchiwanie zimnego powietrza w niektórych kratkach wentylacyjnych
  • przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów do lokalu poprzez kratki wentylacyjne
  • wdmuchiwanie powietrza oraz kurzu przez niektóre gniazda sieciowe 230V

Kontrola stanu powietrza – Miernik ilości cząstek

Monitor jakości powietrza do kontroli zanieczyszczenia drobnym pyłem i stężenia CO₂.

Kategoria PM10 obejmuje wszystkie cząstki o średnicy poniżej 10 µm, PM2.5 to wszystkie zanieczyszczenia o średnicy poniżej 2,5 µm. Cząstki te nie są widoczne gołym okiem. Są one tak małe, że w szczególności cząstki wielkości PM2.5 są w stanie przenikać do pęcherzyków płucnych. Jeszcze mniejsze cząstki o średnicy poniżej 1 µm mogą nawet przedostawać się do naczyń krwionośnych.

Każdego dnia przebywamy w otoczeniu potencjalnych źródeł drobnego pyłu. Obciążenie dróg oddechowych drobnym pyłem występuje zarówno w pobliżu intensywnego ruchu drogowego, jak i terenu przemysłowego. W pomieszczeniach i budynkach, w których przebywa duża liczba ludzi, znacznie rośnie także stężenie CO₂. 

Normalne czynności, takie jak gotowanie, odkurzanie, palenie tytoniu i świec oraz emisje powodowane przez źródła ciepła, piece lub kominki mogą mieć negatywny wpływ na klimat wnętrza i samopoczucie osób. Zwiększone stężenie drobnego pyłu oraz CO2 w powietrzu może wpływać nie tylko na ogólne samopoczucie, lecz także obniżać zdolność do koncentracji, powodować zaburzenia snu i różne reakcje alergiczne. Długofalowo, ekspozycja na drobny pył zwiększa zagrożenie chorobami układu krwionośnego i oddechowego, a nawet występowanie nowotworów płuc.

Praktyczny miernik ilości cząstek  pozwala na ciągłą kontrolę ilości drobnego pyłu, CO₂, temperatury i wilgotności powietrza. W razie potrzeby możliwe jest także polepszenie jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia poprzez skuteczne zastosowanie oczyszczaczy powietrza, nawilżaczy powietrza lub osuszaczy powietrza.

Niezawodne i precyzyjne kompaktowe monitory jakości powietrza  umożliwiają wykonywanie pomiarów długotrwałych oraz są przystosowane do wykrywania krytycznego stężenia drobnego pyłu i nadmiernej zawartości CO₂. To praktyczne, uniwersalne urządzenie mierzy także temperaturę i wilgotności powietrza.

Uzyskaj pełną wiedzę o stężeniu cząstek kurzu domowego, drobnego pyłu, sadzy i pyłków.

Przyjazny dla użytkownika, mobilny monitor jakości powietrza wykrywa i określa stężenie masowe drobnego pyłu niezależnie od jego pochodzenia. Urządzenie wykrywa z zastosowaniem technologii laserowej nawet najmniejsze zanieczyszczenia powietrza o wielkości PM2.5 i PM10 i wyraża je w mikrogramach na metr sześcienny.

Model jakiego używamy pozwala na ustawienie regularnych interwałów pomiaru i umożliwia skuteczną, długoterminową kontrolę obciążenia cząstkami. Urządzenie umożliwia zapis do 5000 zestawów danych pomiarowych, zawierających stężenie PM oraz datę pomiaru. System pozwala na ich graficzną analizę dzięki wyświetlaniu krzywych pomiarowych na dużym, kolorowym ekranie o przekątnej 3 cali.

Stężenie masowe cząstek o wielkości PM2.5 jest kontrolowane w przypadku tego modelu  z zastosowaniem zapisanych wartości granicznych. Ich przekroczenie sygnalizowane jest sygnałem akustycznym. Szybka ocena wartości pomiarowej i określenie zagrożenia stężeniem cząstek możliwe jest dzięki zastosowaniu sześcio-kolorowego wskaźnika.

Średnica ludzkiego włosa wynosi ok. 50 do 70 µm. Dla porównania, średnica cząstek pyłu we wdychanym powietrzu (pył typu e, PM10) lub cząstek przenikających (pył typu A, PM2.5).

Po zastosowaniu sond, to poręczne, uniwersalne urządzenie pomiarowe mierzy także dalsze, ważne dla zdrowia parametry klimatu wnętrza: np. stężenie CO₂ w ppm, temperaturę powietrza w zakresie od -20 do 70 °C oraz wilgotność powietrza od 0 do 100 % wilg.wzgl. Wartości stężenia PM10 i CO₂ są automatycznie, zmiennie wyświetlane na ekranie. Dodatkowy, trzystopniowy wskaźnik kolorowy uzupełnia przyjazne dla użytkownika przekazywanie wartości pomiarowych obu parametrów w odniesieniu do dobrej lub złej jakości powietrza. 

Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego. Wentylacja jest konieczna ponieważ powietrze we wszystkich pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu.

Wentylacja pomieszczeń może następować w sposób naturalny. Dzięki różnicy temperatury, a więc i gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz dzięki działaniu wiatru powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności w oknach i drzwiach lub przez specjalne nawiewniki, a wydostaje się przez kratki i kanały wentylacyjne. Skuteczność wentylacji naturalnej, zwanej też grawitacyjną, zależy od warunków atmosferycznych, zmienia się więc w ciągu roku. Na działanie wentylacji naturalnej wpływa także konstrukcja budynku, jego otoczenie oraz rozmieszczenie pomieszczeń.

Wentylacja może także działać w sposób mechaniczny. Wymiana powietrza jest wtedy niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora. Najprostszym rozwiązaniem jest  Wentylacja wywiewna polegająca na zainstalowaniu wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. W takim systemie wentylacji powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności okien i drzwi lub przez nawiewniki, podobnie jak w wentylacji naturalnej. Uniezależniamy się jednak od kaprysów przyrody, zmniejszających skuteczność usuwania powietrza z pomieszczeń. Lepszym rozwiązaniem jest  Wentylacja nawiewno-wywiewna, w której zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza jest możliwe dzięki wentylatorowi.

Zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do faktycznych potrzeb mieszkańców, dzięki temu można stworzyć komfortowe warunki w pomieszczeniach. Regulacja systemu wentylacji mechanicznej może odbywać się automatycznie. Montując specjalne urządzenia ”rekuperatory” można odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza, a zatem oszczędzać zimą cenną energię. Można także zastosować filtry zatrzymujące zanieczyszczenia dostające się do budynku z zewnątrz. Docenią to z pewnością alergicy.

Wentylacji nie należy mylić z klimatyzacją

Klimatyzacja to proces nadawania powietrzu w pomieszczeniach określonych właściwości, na przykład nawilżanie, osuszanie, podgrzewanie, chłodzenie. Urządzeni i instalacje są więc bardziej skomplikowane.

 Źrodło: www.wentylacja.org.pl

Widoczne skutki złej wentylacji to:

  • grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami
  • zaparowane szyby w oknach
  • skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach
  • nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience
  • pęcznienie drewnianych mebli i podłóg

Niewidoczne skutki złej wentylacji to:

  • złe samopoczucie-bóle i zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa, podrażnienia gardła, podrażnienia skóry, uczulenia, alergie
  • niszczenie konstrukcji budynku-wnikanie wilgoci do ścian i stopniowa ich destrukcja

Konsekwencją złej wentylacji i oddychania zanieczyszczonym powietrzem może być astma lub inne choroby dróg oddechowych, a nawet nowotwory.

Niesprawnie działająca wentylacja w pomieszczeniach z gazowymi urządzeniami grzewczymi może doprowadzić do wydzielania się tlenku węgla. Zatrucie tlenkiem węgla może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, może być śmiertelne.

 Źrodło: www.wentylacja.org.pl

Ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych

W budynkach wentylowanych w sposób naturalny (grawitacyjny) zanieczyszczone powietrze jest usuwane przez kanały wentylacyjne. Skuteczność ich działania zależy od siły ciągu, jaka jest wytwarzana dzięki siłom natury. Naturalny ciąg kominowy powstaje dzięki różnicy gęstości powietrza wewnątrz budynku i w otaczającej go atmosferze. Gęstość powietrza zależy głównie od jego temperatury. Gdy gęstość powietrza wewnątrz budynku jest mniejsza niż na zewnątrz (w budynku jest cieplej niż na zewnątrz), wtedy ciąg jest prawidłowy. Gdy sytuacja jest odwrotna mamy do czynienia z ciągiem wstecznym – powietrze zamiast wydostawać się z budynku przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza. Często dzieje się tak w upalne letnie dni gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz.
Z reguły mieszkańcy nie zauważają tego zjawiska ponieważ wietrzą mieszkania otwierając okna. Niewłaściwą wymianę powietrza łatwiej stwierdzić gdy temperatura na zewnątrz spada i mniej intensywnie wietrzy się mieszkania, a zimne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne (zwłaszcza w łazience i toalecie) nieprzyjemnie wyziębia pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe.

Innym powodem zaburzania siły ciągu kominowego jest brak dopływu powietrza niezbędnego do wentylacji. Zbyt szczelne okna i obudowa budynku nie zapewniają odpowiedniej ilości świeżego powietrza, a grzewcze urządzenia gazowe powodują zasysanie go przez kanały wentylacyjne co również powoduje powstanie ciągu wstecznego.

Odwrócenie ciągu może być bardzo niebezpieczne. Może dojść do zasysania spalin wydostających się z przewodów spalinowych oraz dymowych i wtłaczania ich do budynku. Ponadto niewłaściwie działająca wentylacja nie odprowadza gazów (produktów spalania), które mogą się wydostawać z wadliwie działających urządzeń grzewczych. Najniebezpieczniejszym z nich jest tlenek węgla powodujący bardzo groźne zatrucia, nawet śmiertelne.

Osłabienie ciągu kominowego może także być spowodowane przez niewłaściwą konstrukcję komina. Zbyt krótkie przewody wentylacyjne, za mały przekrój przewodów, brak ocieplenia przewodów lub nieprawidłowe wyprowadzenie komina ponad dach mogą być przyczynami złego ciągu kominowego.
Niedomagania te (z wyjątkiem naturalnych zaburzeń wywołanych samą naturą wentylacji grawitacyjnej) są konsekwencją błędów projektowych lub wykonawczych i nie powinny się zdarzać w solidnie zaprojektowanych i wykonanych domach.

Jednym z najpopularniejszych sposobów rozwiązania problemów z ciągiem wstecznym jest zainstalowanie odpowiedniej nasady kominowej.

  Źrodło: www.wentylacja.org.pl

Wentylacja naturalna- nie zawsze działa prawidłowo

Najbardziej popularnym rodzajem wentylacji budynków mieszkalnych w Polsce, stosowanym od lat, jest wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną. Siłą napędową wentylacji naturalnej jest różnica gęstości powietrza zimnego (świeżego, na zewnątrz pomieszczeń) i ciepłego (znajdującego się w pomieszczeniach).


Powietrze zimne napływa do pomieszczeń przez nieszczelności w oknach i ścianach budynku lub przez nawiewniki instalowane w oknach i ścianach. Po wymieszaniu z powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu i ogrzaniu, opuszcza pomieszczenie, wraz z zanieczyszczeniami, przez kratki wentylacyjne podłączone do kanałów wentylacyjnych.
Zgodnie z polskimi przepisami budowlanymi wloty do przewodów wentylacyjnych muszą się znajdować w kuchni, łazience lub w.c., pomieszczeniach bezokiennych, czasem także w innych pomieszczeniach.

Aby wentylacja naturalna działała prawidłowo, do budynku musi się dostać odpowiednia ilość powietrza. Dawniej, gdy okna były niezbyt szczelne, dopływ powietrza był zawsze wystarczający, a niekiedy nawet zbyt duży. Nowoczesne okna, wyposażone w systemy uszczelek nie zapewniają wystarczającego napływu powietrza potrzebnego do wentylacji, dlatego wymagają montażu nawiewników.
Powietrze, które dostanie się do pomieszczenia musi przedostać się przez całe mieszkanie, w drodze do kratek wywiewnych wentylacji. Aby to było możliwe trzeba zadbać o to, żeby pod skrzydłami drzwiowymi pomiędzy pokojami pozostawić szczelinę o powierzchni 80cm2 (można podciąć drzwi o 1cm na całej szerokości). Pod drzwiami do kuchni, łazienki, w.c. i garderoby szczelina musi być większa – 200cm2. Można podciąć drzwi o 2,5 cm lub zamontować  w dolnej części kratkę.


Gazowe urządzenia grzewcze potrzebują do prawidłowej pracy odpowiedniej ilości tlenu, a spaliny muszą być bardzo skutecznie usuwane. Konieczna jest sprawna instalacja wentylacyjna. Dlatego szczególnej uwagi wymaga wentylacja kuchni i łazienki wyposażonej w takie urządzenia.

Nie zawsze działa prawidłowo
Mankamentem wentylacji naturalnej jest zależność skuteczności jej działania od warunków panujących na zewnątrz budynku. Zimą, gdy różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku jest duża, wentylacja działa sprawnie, a czasami nawet jest bardziej intensywna niż to konieczne. Wentylacja naturalna może działać prawidłowo tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest zdecydowanie niższa niż w budynku. Przy małej różnicy temperatury siła ciągu może być zbyt mała, aby była skuteczna. W skrajnym wypadku może dojść nawet do odwrócenia kierunku przepływu powietrza przez kanały wentylacyjne. Powietrze z zewnątrz będzie tłoczone do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne. Latem wentylacja naturalna najczęściej działa słabo.
Warunkiem działania wentylacji jest oczywiście zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza, które przedostaje się do pomieszczeń. Gdy okna są zbyt szczelne, nie ma nawiewników, nawet korzystna różnica gęstości powietrza nie spowoduje wystarczająco dużego ciągu w kanałach wentylacyjnych i wymiana powietrza będzie zła.
Na efekty działania wentylacji grawitacyjnej mają wpływ również rozwiązania konstrukcyjne budynków, wymagania urbanistyki oraz warunki użytkowania pomieszczeń.
Skuteczność wentylacji naturalnej zależy także od długości kanału wentylacyjnego, a więc od odległości między wlotem do komina (kratką wentylacyjną w pomieszczeniu) a wylotem (końcem komina). Nic więc dziwnego, że pomieszczenia na ostatnich piętrach budynków z płaskimi dachami są słabo wentylowane. Podobnie jest z mieszkaniami na poddaszach użytkowych. Długość kanału wentylacyjnego jest po prostu zbyt mała.
W kominach, które są niewłaściwie rozmieszczone w budynku lub sąsiadują z wysokimi obiektami, takimi jak ściana wyższego budynku, wysokie drzewa, dochodzi do osłabienia ciągu kominowego.
Ciąg może też być zaburzony także przez wiatry, zwłaszcza na pogórzu i na terenach nadmorskich. Dlatego na zakończeniu komina warto stosować nasady kominowe wzmacniające siłę ciągu.

Źrodło: www.wentylacja.org.pl

Nawietrzaki -sposób na doprowadzenie powietrza do domu

Zasady wentylacji


Wentylacja jest zorganizowanym sposobem wymiany powietrza w pomieszczeniach. Zorganizowanym, to znaczy zapewniającym doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza zewnętrznego do budynku, właściwy przepływ powietrza przez pomieszczenia i skuteczne usunięcie zanieczyszczeń gromadzących się w powietrzu wewnętrznym na zewnątrz. Choć główne zasady działania wentylacji są proste, często zdarza się, że nie są przestrzegane. W konsekwencji instalacja nie działa prawidłowo, czego skutkiem jest zła jakość powietrza w budynku powodująca dyskomfort użytkowników, wzrost wilgotności powietrza przyczyniający się do zawilgocenia budynku i sprzyjający jego zagrzybieniu.


Warunkiem działania każdego typu wentylacji jest doprowadzenie niezbędnej ilości powietrza do budynku. Gdy ten warunek nie zostanie spełniony, wentylacja nie będzie działać skutecznie, nawet jeżeli pozostałe jej elementy zostaną wykonane prawidłowo. Przepisy regulujące działanie wentylacji określają ilość powietrza, jaką należy usuwać z mieszkania.
W wypadku wentylacji naturalnej (stosowanej w Polsce najczęściej), zwanej potocznie grawitacyjną, zakłada się swobodny napływ powietrza. Jest on możliwy dzięki nieszczelnościom w obudowie budynku. Naturalną drogą przedostawania się powietrza mogą więc być nieszczelności okien i drzwi zewnętrznych, nieszczelności w ścianach. Taki sposób doprowadzenia powietrza sprawdzał się w praktyce zanim w budownictwie zaczęto stosować nowoczesne okna wyposażone w uszczelki, a technologie budowy ścian i docieplania budynków umożliwiały infiltrację, czyli niekontrolowany przepływ powietrza przez przegrody. Dzisiaj powszechnie występującym problemem jest nadmierne uszczelnienie budynków.
Skutki braku przepływu powietrza zauważyli użytkownicy mieszkań, a producenci okien zaczęli stosować różne rozwiązania mające poprawić napływ powietrza do budynków. Zaczęto od usuwania fragmentów uszczelek oraz zmiany ich kształtu, jednak bez większych rezultatów. Z pomocą przyszli producenci okuć oferując możliwość rozszczelnienia, czyli tak zwanej mikrowentylacji. To rozwiązanie jest korzystniejsze aczkolwiek ma zasadniczą wadę. Powietrze będzie się dostawać do budynku tylko pod warunkiem świadomej ingerencji mieszkańców, którzy muszą samodzielnie rozszczelnić okna. Praktyka pokazuje, że wiele osób nie korzysta z tej funkcji, więc wentylacja pomieszczeń nadal nie jest wystarczająca.

Nawietrzaki  – sposób na doprowadzenie powietrza do domu
Rozwiązaniem zapewniającym doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza, niezbędnej do sprawnego wentylowania budynku jest stosowanie specjalnych nawiewników. Są to niewielkie, najczęściej nieskomplikowane urządzenia przeznaczone do montażu w oknach lub w ścianach budynku.

NAWIETRZAKI Z GRZAŁKĄ

Nawietrzaki z grzałką służą do doprowadzenia świeżego powietrza do wnętrza budynku z wstępnym jego podgrzaniem. Zastosowany moduł grzewczy włącza się w chwili gdy temperatura napływającego powietrza zewnętrznego jest niższa od 8±4 [ºC]. Przez cały okres pracy, chwilowa moc grzałki jest regulowana automatycznie w zależności od temperatury i masy przepływającego powietrza, gdy jego temperatura wzrośnie powyżej 8±4 [ºC] termostat wyłącza moduł grzewczy.

Źródło:Darco sp. z o.o.